iOS 11 – 11 najciekawszych zmian. Jak z live photo zrobić zapętlony film?

iOS 11

Wczoraj, 19 września Apple udostępnił aktualizację swojego systemu
iOS 11 na iPhone’y i iPady. Zmiany widać już na pierwszy rzut oka – nowe fonty i jeszcze bardziej estetyczny interfejs.

Kilka ikon aplikacji otrzymało zupełnie nowy wygląd (kalkulator, rozmowy), niektóre elementy takie jak Conrol Panel zostały kompletnie przeprojektowane.

 

Oto 11 najciekawszych zmian, które znajdziemy w nowym iOS 11:

 

 1. Centrum powiadomień zostało połączone z widokiem blokady ekranu

Pociągając palcem od samej góry otrzymamy ekran, który pojawiał się do tej pory w wersji zablokowanego smartfona. Widoczna jest na nim godzina, data i ostatnie powiadomienia. Przeciągając palcem po ekranie w prawo niezmiennie zobaczymy widok aktualności (Today).

iOS 11
iOS 11
 1. Nowy App Store

Na starcie pojawia się karta „Dziś”. Ta opcja pozwala na odkrywanie nowych aplikacji wokół wybranych przez siebie tematów – gra dnia, aplikacja dnia. Dodatkowo gry zyskały własną dedykowaną kartę. Wszystkie aplikacje są natomiast podzielone na kilka działów: AR, płatne, bezpłatne, popularne, polecane.

 

iOS 11
iOS 11
 1. Control Center

  Czyli centrum widgetów. Pokaże się jeśli pociągniemy ekran palcem w górę.  Do Control Center możemy dodawać skróty poprzez Ustawienia > Centrum sterowania > Dostosowanie narzędzia

iOS 11
iOS 11

Control Center umożliwia także wykorzystywanie funkcji 3D Touch – wystarczy mocniej wcisnąć ekran aby aplikacja udostępniła dodatkowe opcje.

 1. Zarządzanie pamięcią

W Ustawienia > Ogólne > iPhone (pamięć) otrzymujemy możliwość usuwania starych wiadomości i przejrzenia (i pozbycia się) dużych plików. Bardzo brakowało mi tej funkcji, dzięki niej mój iPhone od razu stał się lżejszy 😉

iOS 11
iOS 11
 1. Zrzuty z ekranu

Nareszcie! Koniec z wycinaniem screenshota! Aby go zrobić należy przytrzymać przycisk home i lock (ten okrągły na dole i ten z boku po prawej ;-)) Zrzut z ekranu pojawi się w lewym dolnym rogu, po klinknięciu otrzymamy możliwość edytowania go i natychmiastowego wysłania przy użyciu wybranego messangera.

iOS 11
iOS 11
 1. Nagrywanie pulpitu

Wspaniała opcja, która dla użytkowników Androida jest czymś tak naturalnym jak pisanie smsów czy robienie zdjęć telefonem 😉 Aby nagrywać wszystko to co chcemy wykonać na swoim telefonie wystarczy wcisnąć kółeczko w Control Center. Po skończonym nagrywaniu plik zapisze się w zdjęciach.

 1. Smart invert

Czyli opcja umożliwiająca zmianę kolorystyki interfejsu aby wzrok nie męczył się zbyt szybko – na czarnym tle białe litery są także lepiej widoczne dla tych, których wzrok szwankuje. Jak ją włączyć? Ustawienia > Ogólne >Dostępność > Udogodnienia ekranu > Odwróć kolory > Odwrócenie inteligentne. Uff 🙂

 1. Nowe opcja kamery

Zdjęcia portretowe (iPhone 7 Plus i nowe) wykorzystują teraz Optyczną Stabilizację Obrazu, HDR i True Tone Flash – w praktyce oznacza to po prostu lepszą jakość. Wchodzi również technologia HEIF dzięki której obraz nie traci jakości a plik jest znacznie lżejszy.

 1. Live photos

Czyli ruchome fotografie znane już z poprzednich wersji systemu – tym razem oferują nowe możliwości. Teraz możesz wybrać klatkę, którą chcesz przekształcić w zdjęcie, dodatkowo można wykorzystać nowe efekty. Live photo można zapętlić, cofać, przekonwertować je na timelapse. Jak to zrobić? W zdjęciach wybierz katalog Albumy i przejdź do folderu Zdjęcia Live Photo. Dotknij wybrane zdjęcie i po prostu pociągnij je do góry. Poniżej otrzymasz dodatkowe opcje. Poprawioną fotografię znajdziesz w nowym folderze Animowane. Wygląda to tak!

 1. SOS

Funkcja SOS poinformuje odpowiednie służby, że znajdujesz się w sytuacji zagrożenia jeśli pięciokrotnie wciśniesz przycisk lock. Udostępni Twoje położenie i da znać wybranemu przez Ciebie znajomemu, że coś Ci grozi. Szczegóły i alerty ustalisz w aplikacji Zdrowie.

11. W iOS 11 możesz wysłać wiadomość do innego użytkownika iPhone z efektem (pisałam o tym tu). W 11 wersji systemu otrzymujemy dwa nowe efekty reflektor i wysyp emotikonek. Ktoś tu chyba ma słabość do emoji 😉

iOS 11
iOS 11

Pobraliście już swój update? Co podoba Wam się najbardziej?

Tagi: , , , ,
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 shares