iPhone – 15 trików, które ułatwią Ci życie

triki w iPhone

15 trików w iPhonie, które ułatwią Ci życie. Sprawdź co potrafi Twój iPhone! 

Po artykule o konferencji Apple dostałam od Was sporo sygnałów, że nie znaliście wymienionych przeze mnie funkcji iPhonów!
Postanowiłam więc, wybrać kilka najbardziej przydatnych „trików”, które znacznie upraszczają korzystanie ze smartfona. Bardzo szybko wchodzą w nawyk.

Wszystkie wymienione poniżej ciekawostki zadziałają na iOS 10. Jak będzie z wersją jedenastą systemu? Przekonamy się na jesieni.

Zaczynamy!


1. Gdzie jestem?


Jeśli chcesz dać znać znajomemu gdzie dokładnie na niego czekasz wystarczy otworzyć aplikację mapy. Klikasz na niebieską kropeczkę pokazującą Twoje położenie i wybierasz opcję „wyślij”. Możesz zdecydować jaką drogą wiadomość dotrze do odbiorcy. Do wyboru masz sms, mail, messenger lub twitter.

2. Air Pods


Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem słuchawek AirPods i chcesz sprawdzić poziom ich naładowania wystarczy, że otworzysz pudełeczko i wraz z zawartością położysz je obok swojego iPhone’a, który wskaże poziom baterii.

3. Zakładki w Safari


Aby zamknąć wszystkie na raz dotknij i przytrzymaj kwadraciki znajdujące się w prawym dolnym rogu. 


triki w iPhone

 

4. Szybkie wyszukiwanie zdjęcia


Wystarczy, że w wyszukiwarce w galerii wpiszesz słowo „pies” a iPhone wyrzuci wszystkie zdjęcia z tym zwierzakiem jakie przechowujesz w bibliotece, jeśli wpiszesz “jedzenie” telefon pokaże nawet zdjęcia, w których talerz stanowi tło. Możesz szukać dowolnych fotografii i będziesz zaskoczony jak precyzyjnie Twój iPhone dopasuje tagi do zawartości zdjęcia!

triki w iPhone

 

5. Gdzie zaparkowałeś

Totalnie przydatna funkcja. Jeśli nie pamiętasz gdzie pozostawiłeś auto otwórz mapy Apple, a aplikacja wskaże Ci Twoje miejsce postojowe. Działa także na parkingu w centrum handlowym – funkcja nie raz zaprowadziła mnie wprost do auta. Apple informuje o tej funkcji zaznaczając, że telefon musi być sparowany z samochodem poprzez Car Play. Otóż działa nawet bez tego.

 

triki w iPhone
6. Szybkie uruchomienie aparatu


Na zablokowanym, ale wybudzonym ekranie po prostu przesuń palcem w lewo. Swoją drogą niezwykle brakuje mi możliwości działania na zablokowanym i uśpionym ekranie tak jak to dzieje się w smartfonach LG (Knock Code <3)

7. Regulacja mocy światła latarki


Włącz latarkę w panelu wysuwanym z dołu, wciśnij mocniej ikonę latarki aby móc regulować siłę światła.

triki w iPhone

8. Lupa


Trzykrotnie wciśnij przycisk “home” aby przybliżać obiekty lub elementy zdjęcia.

9. Zachowaj jako PDF

W pliku, który chcesz „zpedeefować” kliknij przycisk wysyłania, a następnie wybierz opcję „drukuj”. Kciukiem i palcem wskazującym „rozszerz” zdjęcie, a następnie ponownie wybierz przycisk wysyłki. Teraz możesz zapisać pdf w wybranym przez Ciebie miejscu.

triki w iPhone

 

10. Triki w wysyłaniu wiadomości

Utwórz smsa, wybierz nadawcę, wciśnij trochę mocniej niż zwykle i przytrzymaj strzałkę wysyłania. Pod napisem „wyślij z efektem” otrzymasz opcje „dymek i ekran”

triki w iPhone

Dymek – pozwala na wysłanie smsa z efektem „huk”, „głośno”, „łagodnie” i „niewidzialny tusz”. Trzy pierwsze efekty pozwolą wiadomości przyjść z efektem – wstrząsu albo gwałtownego wjazdu. Aby odczytać wiadomość z niewidzialnym tuszem odbiorca będzie musiał potrzeć wiadomość na ekranie. Po odczytaniu ta zniknie pod migającym tłem. 

triki w iPhone

Ekran – wybierasz efekt przesuwając palcem w lewo. Do wyboru:
– balony unoszą się na ekranie

triki w iPhone


– konfetti

triki w iPhone
– światło stroboskopu

triki w iPhone
– fajerwerki

triki w iPhone
– kometa

triki w iPhone
– iskry

triki w iPhone

Fajna zabawa. Odbiorca smsa może się zdziwić. Efekty działają tylko pomiędzy urządzeniami Apple! 

11. Zamknij wszystkie powiadomienia na raz


Wystarczy otworzyć kartę powiadomień (pociągnij palcem od samej góry iPhone’a w dół) i przytrzymać x – wszystkie powiadomienia znikną!

triki w iPhone

12. Szybkie wyszukiwanie


Pociągnij ekran na dół a zobaczysz pasek wyszukiwania. Wystarczy wpisać to czego potrzebujesz, a iPhone wyszuka frazę pośród swojej zawartości, ale także zaproponuje wyszukiwania z przeglądarki. Jest to funkcja, której brakuje mi w każdym innym smartfonie. Kompletnie nie wiem, która aplikacja gdzie się znajduje w moim telefonie bo otwieram je tylko w ten sposób.

triki w iPhone
13. Zamknięcie trzech aplikacji na raz


Przydatność tej funkcji jest dyskusyjna, nie mniej jednak możesz zamknąć trzy apki jednorazowo jeśli na każdej karcie położysz osobno palec. Jeśli sprawnie wcelujesz jest szansa, że zrobisz to szybciej, niż gdybyś zamykał apki pojedynczo. Dla niewtajemniczonych – aby zamknąć aplikację należy dwukrotnie wcisnąć przycisk “home” i przesunąć kartę aplikacji ku górze. Dzięki regularnemu “killowaniu” aplikacji Twój iPhone będzie działał szybciej!

14. Miernik poziomu nachylenia


Aby sprawdzić czy powierzchnia jest idealnie płaska należy uruchomić kompas i przesunąć palcem w lewo. iPhone pokaże kąt nachylenia, a powierzchnię płaską zakomunikuje zielonym ekranem. 

15. Blokada Autofocus


Aby zatrzymać ustawienia aparatu i uniknąć niewyraźnych, rozmazanych zdjęć trzeba dotknąć ekran przy włączonej kamerze i przytrzymać, aż pokaże się żółty komunikat blokady. Dzięki temu nawet jeśli poruszysz telefonem Twoje zdjęcie będzie wyraźne.

Część powyższych wskazówek zadziała jedynie pomiędzy użytkownikami produktów Apple (np. iPhone > MacBook, albo dwa iPhony). Większość jednak może znacznie uprościć korzystanie z telefonu. Duże znaczenie ma tu technologia Force Touch. Mocniejsze przyciśnięcie ekranu wywołuje różne reakcje. Dla przykładu mocniejsze wciśnięcie niektórych aplikacji jak Facebook, czy Instagram pozwoli uploadować zdjęcie, czy szybciej utworzyć post. Warto przyswoić sobie ten nawyk!

 Zdjęcie główne pochodzi z serwisu pexels.com

Pozostałe recenzje znajdziesz tu

Tagi: , , , , , , ,
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares